tr
tr

Adas Sistemi Nedir? Adas Fonksiyonları Nelerdir?

Adas Sistemi Nedir? Adas Fonksiyonları Nelerdir?

Gelişen teknoloji günlük ve iş hayatımızda değişikliklere yol açtığı gibi pek çok farklı sektörde de önemli gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Gelişen teknolojiden etkilenen sektörlerde biri de Otomotiv Sektörüdür. Otomotiv sektörü gün geçtikçe teknolojinin getirilerinden daha fazla yararlanmaktadır.

Bu değişikliklerin otomotiv sektöründe yaşanmasının temel nedeni güvenliği, performansı ve sürücü konforunu artırabilmektir. Otomotiv sektörünün son dönemdeki en önemli teknolojilerinin başında “ADAS Sistemi” geliyor.

Bu yazımızda sizler için ADAS Sistemi Nedir, ADAS Nasıl Çalışır ve ADAS Fonksiyonları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

ADAS Sistemi Nedir?

Adas Sistemi Nedir?

ADAS, İngilizce “Advanced Driver Assistance System” kısaltılmış halidir. Dilimizi ise “Gelişmiş Sürücü Asistan Sistemi” olarak çevrilmektedir. Bu sistem, araç güvenliğini artırmak ve sürücülere yardımcı olmak için tasarlanmış olan elektronik bir sistemdir. ADAS sisteminin kullanılmasıyla birlikte sürücüler oluşabilecek sorunlara karşı uyarılır. Bu sayede çeşitli kazaların önüne geçilebilir. ADAS sisteminin kullanılmasıyla birlikte kaza riski sıfırlanmaz, ancak sistem sahip olduğu özellikleriyle kaza riskini ciddi şekilde azaltır.

Ayrıca ADAS sistemi, otonom araçların yazılım ve donanım kısmında önemli bir rol oynamaktadır. ADAS sistemleri günümüzde çok sık kullanılmasa dahi gelecekte otomotiv sektörünün vazgeçilmezleri arasında olacağı düşünülüyor.

ADAS Nasıl Çalışır?

ADAS Nasıl Çalışır?

ADAS sisteminin temel amacı, sürücülerin yaşayabileceği kazaların önüne geçebilmektir. Bu yüzden ADAS sistemi bu amaç için çalışmaktadır. Bu sisteme sahip olan araçlar, çevresindeki çeşitli unsurları algılar. Çeşitli sensörler yardımıyla elde ettikleri verileri bir bilgisayar sistemine hızlı bir şekilde iletir. Bilgisayar sistemi verileri doğru bir şekilde işler ve sürücüyü bir sonuç bildirir. Bu işlemler çok çok kısa sürelerde gerçekleşmektedir.

Dikkatinizi çekebilir: Fonksiyonel Güvenlik (ISO26262) Nedir?

ADAS Fonksiyonları Nelerdir?

Adas Fonksiyonları Nelerdir?

Günümüz araçlarda bulunan pek çok farklı fonksiyon aslında birer ADAS fonksiyonudur. ADAS fonksiyonlarından bazıları şu şekilde sırlayabiliriz;

 • Anti-Lock Braking System (ABS)
 • Uyarlamalı Işık Kontrolü (Adaptive Light Control – Swiveling Curve Lights)
 • Navigasyon Sistemleri (Automotive Navigation Systems)
 • Çarpışma Önleme Sistemi (Collosion Avoidance System (Pre-crash System))
 • Gece Görüşü (Automotive Night Vision)
 • Elektrikli ve Tam Elektrikli Hibrit Araçlar İçin Sesli Uyarı Sistemleri (Electric vehicle warning sounds used in hybrids and plug-in electric vehicles)
 • Kör Nokta Kontrolü (Blind Spot Monitor)
 • Sürücü İzleme Sistemi (Driver Monitoring System)
 • Şerit Takip Sistemi (Lane Departure Warning System)
 • Park Sensörü (Parking Sensor)
 • Yağmur Sensörü (Rain Sensor)
 • Çevre Görüş Sistemi (Surround View System)
 • Trafik İşareti Algılama Sistemi (Traffic Sign Recognition)

Dikkatinizi çekebilir: CAN Bus ve Araç İçi Ağ İletişimi

Bu yazımızda sizler için ADAS Sistemi Nedir, ADAS Nasıl Çalışır ve ADAS Fonksiyonları Nelerdir sorularına cevap verdik. Ürünlerimiz ya da mühendislik hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.